Komputer jest niezbędny do pracy, nauki, a nawet rozrywki. Nasze życie dzięki komputerom podłączonym do internetu stało się dużo prostsze. Co jednak robić kiedy PC wydaje bardzo głośne dźwięki, temperatura jego podzespołów na płycie głównej jest bardzo wysoka, a wentylator wydziela gorące powietrze? Zobacz jak poradzić sobie z komputerem, który zbyt głośno chodzi.
Głośność komputera może zależeć też od podzespołów. Wybierając je nie mamy świadomości czy i jak głośno będą chodziły na płycie głównej. Wydajność takich podzespołów może być naprawdę wysoka, wymagają one jednak lepszego traktowania. Hałas wydobywający się z komputera może zniechęcać do korzystania z jego dobrodziejstw, bawienia się, nauki czy pracy. Powoduje, że przestajemy się koncentrować. Na szczęście są na to sposoby.
Pomimo tego, że twój komputer jest najnowszej generacji, a jego wydajność jest naprawdę spora, to nadal może się przegrzewać i chodzić zbyt głośno. Poznaj kilka porad na to, aby dźwięki z wnętrza komputera były cichsze niż na ten moment.
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jeśli podzespoły komputera na płycie głównej są zabrudzone, zanieczyszczone etc., to pogarszają pracę komputera, skuteczność własnego działania oraz działania układu chłodzenia. Wówczas wentylator musi dokonać podwójne obroty aby podzespoły zostały schłodzone do optymalnej wartości, a komputer nie uległ zniszczeniu.
Aby zredukować wibrowanie całego komputera i jego siedziska, można zastosować specjalne podkładki antywbiracyjne.
Istnieje konieczność poprawy krzywych pracy wentylatorów. Oczyszczanie wentylatorów powinno odbywać się minimum raz w miesiącu, a najlepiej co tydzień lub dwa tygodnie.
Można też zainwestować w nową obudowę, wówczas da się wydzielić lepsze miejsce na poszczególne podzespoły i wyciszyć prace komputera.
Praca komputera nie musi być głośna. Zastosuj wszystkie wymienione rady na wyciszenie pracy komputera, a zyskasz naprawdę dobry sprzęt do pracy, nauki i zabawy. Kultura pracy sprzętu komputerowego zależy tez od tego, jak o niego zadbasz, czasami wystarczy podstawka chłodząca, która niweluje ciepło, a więc zmniejsza pracę wentylatorów w obudowie komputera.
Źródło: komputerświat.