Mowa o sprzęcie, który przykładowo użytkujemy przez dłuższy czas, jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, który w ramach naszych codziennych roboczych, firmowych prac wykorzystujemy we własnej firmie. Może być to komputer, laptop, aparat cyfrowy, którym posługują się fotografowie i każde inne urządzenie, od drukarki po telefon komórkowy. Zakupione przedwcześnie, służące wcześniej w gospodarstwie domowym, które wnosimy do firmy, jako dobro użytkowe, dzięki któremu utrzymujemy lub powiększamy dochód firmy. Taki, bez którego nasza działalność mogłaby podupaść, bez którego nie możemy po prostu się obejść.
Ważnym kryterium oceny przydatności przedmiotu w firmie i możliwości wniesienia go do środków trwałych naszej działalności gospodarczej jest utrzymanie lub zwiększenie przychodów firmy poprzez jego wykorzystanie. Ponadto sprzęt taki nie może zostać ujęty w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.
Gdy nasz sprzęt spełnia oba wyżej wymienione kryteria, pozostaje jeszcze ocena jego kondycji i wartości rynkowej. Posiadając paragon z jego zakupu, możemy ubiegać się o odliczenie takowych kosztów od podatku. Zależnie jednak od okresu, w którym go zakupiliśmy, być może kilka lat wcześniej jego wartość może okazać się inna od ceny jego pierwotnego zakupu. W tym celu dobrze jest zorientować się, ile kosztuje podobny lub ten sam sprzęt na internetowych aukcjach. A może opłaci się poprosić o wycenę rzeczoznawcę, szczególnie gdy ten sprzęt był dość drogi w zakupie, lub pragniemy wprowadzić do firmy kilka przedmiotów o wysokiej wartości rynkowej.
Przeniesienie praw do sprzętu na firmę powinno odbyć się przy pomocy pisemnego oświadczenia. Powinny na nim znaleźć się: rynkowa nazwa i wartość przedmiotu, rodzaj jego własności, data i podpis właściciela oraz data przekazania tego przedmiotu na firmę. Takowe oświadczenie załączmy do ewidencji wykorzystywanego przez nas sprzętu, by w razie konieczności przedstawić je urzędnikowi, który przybędzie sprawdzić, czy działamy zgodnie z panującymi przepisami prawa.
Zanim dokonamy przeniesienia praw części własnego majątku na firmę, zastanówmy się, czy wykorzystanie danego sprzętu w firmie jest na tyle spore, by zaistniała taka konieczność. a może jednak lepiej jest zachować do niego prawo, gdy w znacznej mierze wykorzystujemy dany sprzęt wyłącznie w obrębie gospodarstwa domowego, dla rozrywki czy w ramach własnego hobby. Nie za każdym razem przepisanie tych ruchomości okaże się najlepszym sposobem na wprowadzenie sprzętu do firmy. Czasem lepszym pomysłem może okazać się leasing lub kupno nowego sprzętu wysokiej jakości, na raty, dzięki któremu nasza wydajność i jakość wykonywanych roboczych obowiązków jeszcze bardziej ulegnie poprawie.
Ciekawe artykuł! Informacje te rozwiały moje wszelkie wątpliwości dotyczące przepisywania własnego sprzętu na firmę.