Z największym budynkiem i najnowocześniejszymi wieżowcami na świecie, Dubaj stał się również zaawansowanym technologicznie miastem.
Projekt smart city w Dubaju opiera się na efektywnym wykorzystaniu zasobów miasta, integracji inteligentnych usług z codziennym życiem, poprawie doświadczeń turystów, mieszkańców i przedsiębiorców w emiracie oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony turystów, mieszkańców, danych i informacji. Z punktu widzenia Dubaju koncepcja Smart City ma kilka wymiarów, w tym:
1. Smart living. Mamy tu na myśli działania związane z poprawą jakości życia i dbałością o obywateli z punktu widzenia kultury Dubaju i jego władz. Jeśli pragniesz odwiedzić Dubaj, nie przegap informacji turystycznych z http://www.wymarzonyurlop.pl.
2. Inteligentna gospodarka. Obejmuje to promocję technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), firm badawczych i inteligentnych hubów, a także promocję inicjatyw z zakresu inteligentnej turystyki. Rząd Dubaju stara się zmniejszyć zależność swojej gospodarki od wydobycia i eksportu ropy naftowej i gazu, a według prezydenta Rashida Al Maktouma najnowsze regulacje zatwierdzone w dziedzinie nauki, technologii i innowacji przez Zjednoczone Emiraty Arabskie koncentrują się na gospodarce wolnej od ropy naftowej z wielomilionowymi inwestycjami w energię, transport, wodę, technologię, robotykę, sztuczną inteligencję i badania naukowe, aby spełnić agendę osiągnięć, które zostały wyznaczone od teraz do 2021 roku.
3. Środowisko. Cele środowiskowe emiratu obejmują, że do 2030 roku 25% energii produkowanej w Dubaju będzie czystą energią, a do 2050 roku wzrośnie do 75%.
4. Inteligentna mobilność. Obejmuje to infrastrukturę drogową, transport, zarządzanie ruchem, w tym taksówki, autobusy, metro, taksówki wodne i car sharing, do których dostęp można uzyskać za pośrednictwem inteligentnych punktów dotykowych. Stacje ładowania pojazdów elektrycznych i projekty inteligentnego parkowania są już realizowane.
Taksówka lotniskowa – drony
Dubaj zapowiedział, że autonomiczne drony zaczną przewozić pasażerów w mieście. Wybrany model to Ehang 184. Jest to dron zdolny do latania bez pilota, mogący pomieścić jednego pasażera.
Pojazd jest elektryczny i ma zasięg 23 minut na poziomie morza. Na większych wysokościach i bez ładowania może osiągnąć prędkość 100km/h. Jeśli chodzi o jego akumulatory, to ich ładowanie trwa dwie godziny, a pojemność ładunku wynosi 100 tys. Jak działa ten system? W bardzo prosty sposób, pasażer musi jedynie wprowadzić swój cel podróży do aplikacji mobilnej, aby dron mógł śledzić swoją trasę, omijając przeszkody. Szacuje się, że do 2030 roku 25% wszystkich podróży transportowych w mieście będzie wykonywanych za pomocą pojazdów autonomicznych.
Siły policyjne robotów
Na ulicach Dubaju zadebiutował policjant-robot. Porusza się na kołach i potrafi machać, mówić w kilku językach i rozpoznawać ruchy rąk z odległości półtora metra. Posiada również tablet wbudowany w klatkę piersiową, gdzie cywile mogą zgłaszać przestępstwa. Zaprojektowany przez hiszpańską firmę PAL Robotics policjant-robot (REEM) waży 100 kilogramów i ma 1,70 m wzrostu.